كریس هدجز از مشهورترین خبرنگاران آمریكایی ، مردم این کشور را شریك اسرائیل در قتل عام فلسطینی ها خواند .


به گزارش شبکه خبر به نقل از ایرنا ، وی كه در حوزه خاورمیانه فعالیت می كند در مقاله ای نوشت : مردم آمریكا با طرفداری از كشتار انسانی و بی تفاوتی در برابر یك جنایت جنگی آشكار در واقع شریك اسرائیل در قتل عام فلسطینی ها هستند . 

" هدجز " در این مقاله كه در بیشتر سایت های اینترنتی آمریكا منتشر شد افزود : آیا هیچ كدام از افرادی كه در آمریكا حملات هوایی اسرائیل را به نوار غزه پیگیری می كنند می دانند چرا ما مورد نفرت قرار می گیریم ؟ 

وی افزود : ما به هیولا و گردن كلفت هایی نظامی گرا ، بی عاطفه و وحشی بدل شده ایم که طرفدار كشتار انسانی و جنایت جنگی آشكار هستیم و فراموش كرده ایم افراد بی گناهی كه در غزه رنج می كشند و كشته می شوند بازتاب خود ما هستند .
وی ادامه داد اگر تنها زمان و محل جغرافیایی تولد ما به گونه دیگری بود ممكن بود خود ما در چنین شرایطی قرار می گرفتیم . 

این خبرنگار آمریكایی تاكید كرد : خشونت استفاده كنندگان از آن را نابود می كند . 

وی با اشاره به سخن ایهود باراك ، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره ادامه جنگ در غزه نوشت : آیا این جنگ است ؟ اسرائیل از هواپیماهای پیشرفته جنگی و ناو برای بمباران اردوگاه های پناهندگان و خیابان های پرجمعیت علیه كسانی استفاده می كند كه از تسلیحات سنگین ، توپخانه ، خودروی زرهی و ارتشی برخوردار نیستند . 

این خبرنگار آمریكا تاكید كرد : این جنگ نیست ، قتل عام است .
در همین حال ، ریچارد فالك ، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در سرزمین های اشغالی فلسطین و استاد اسبق حقوق در دانشگاه پرینستون نیز حملات اسراییل در غزه را جنایت علیه بشریت توصیف كرد . 

فالك مجازات جمعی فلسطینیان در غزه را نقض آشكار و گسترده قوانین بین المللی بشردوستانه كه در بند 33 كنوانسیون چهارم ژنو ذكر شده دانست . وی از دادگاه بین المللی خواست پیگرد قضایی و محكومیت سران رژیم صهیونیستی را به علت نقض قوانین بین المللی پیگیری كند . 

صداقت فالك در انتشار اخبار علیه رژیم صهیونیستی موجب خشم این رژیم شده است . رژیم صهیونیستی در 14 دسامبر به وی اجازه نداد از غزه و كرانه باختری بازدید کند و مقامات این رژیم علی رغم آن كه وی نماینده سازمان ملل بود برای مدت 15 ساعت وی را در بازداشتگاه موقت فرودگاه در بدترین شرایط حبس کردند . 

فالك پیشتر نیز در واكنش به محاصره غزه آن را فاجعه انسانی خوانده بود . وی تاكید كرده بود هر روز جمعیت یك و نیم میلیونی غزه مجبور هستند برای اثبات بی گناهی خود امتحان سخت پس بدهند . 

به گفته فالك بر اساس تازه ترین تحقیقات 46 درصد كودكان غزه دچار كم خونی هستند و تعداد زیادی از مردم به ویژه كودكان نیز به علت پروازهای جنگنده های اسراییلی بر فراز غزه دچار سنگینی گوش هستند . 

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در سرزمین های اشغالی فلسطین با ابراز نگرانی از افزایش سوء تغذیه در میان مردم غزه تصریح كرده بود تعداد زیادی از مردم به ویژه جوانان دچار اختلالات روانی هستند و انگیزه ای برای زنده بودن ندارند . وی با اشاره به كمبود شدید امكانات در مراكز بهداشتی و درمانی غزه تاكید كرده بود سال گذشته حدود 230 تن از ساكنان غزه به علت دسترسی نداشتن به مراقبت های پزشكی جان خود را از دست داده اند . 

فالك با اشاره به شرایط دشوار چند دهه گذشته در سرزمین های فلسطینی تصریح کرده بود : وسعت ، عمدی بودن نقض قوانین بین المللی انسانی و تاثیر آن بر سلا مت انسان همگی از ویژگی های جنایت علیه بشریت است و این اشغالگری نیت مستقیم مقامات نظامی و غیرنظامی اسراییلی است . وی همچنین پاسخگویی رژیم صهیونیستی را در برابر این جنایات خواستار شده بود . 

ریچارد فالك ، همچنین رژیم صهیونیستی را به نقض آتش بس با حماس محکوم کرده و اعلام کرده است.
در زمان آتش بس قبلی نیز كه با میانجیگری مصری صورت گرفت حماس علیرغم ادامه محاصره غزه همچنان به آتش بس پایبند ماند .
فالك همچنین گفته است اسراییل مردم غزه را در تحت شرایطی قرار داده است كه یا باید هر آنچه را بر آنها تحمیل می شود بپذیرند یا با هر آنچه كه می توانند در برابر آن مقاومت كنند .