حكومت مبارك فرماندهان بلندپایه ارتش مصر را بازداشت كرد

خبرگزاری فارس: در پی فراخوان بزرگ سید حسن نصرالله از نظامیان مصری برای كمك به ساكنان غزه، منابع خبری از افزایش بازداشت افسران بلندپایه ارتش مصر و نیز اعلام حالت آماده‌باش كامل در قاهره خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، منابع آگاه دیپلماتیك همزمان با اعلام خبر سكته خفیف قلبی حسنی مبارك، رئیس‌جمهور اعلام كردند، نیروهای امنیتی نظامی مصر امروز شمار محدودی از فرماندهان بلندپایه ارتش دستگیر كردند.
این منابع همچنین از اعلام حالت آماده‌باش كامل در داخل تشكیلات ارتش مصر خبر می‌دهند كه از موضع سیاسی حسنی مبارك، رئیس جمهور این كشور به ستوه آمده‌اند.
این منابع تأكید كردند كه افسران مصری به تشكیل سازمان‌های سری در داخل نیروهای مسلح متهم شده و همچنین متهم شده‌اند كه با نیروهای سیاسی خارجی مخالف نظام رسمی مصر در ارتباط بوده‌اند.
این منابع به شمار افراد دستگیر شده و نیز اسامی آنها اشاره‌ای نكرد ولی این منابع به پایگاه خبری "دنیا نیوز" گفتند: طی دو روز آتی شاهد تحولات علنی آشكار در موضع سیاسی مصر خواهیم بود و صحنه سیاسی مصر نیز به طور اساسی تغییر خواهد كرد و رهبران مصری بر این باور رسیده‌اند كه از سوی آمریكا و اسرائیل به باز گرفته‌ شده‌ و در حمله اسرائیل به حماس، قربانی شده‌اند.
منابع دیپلماتیك می‌گویند كه قاهره دیشب شاهد بزرگترین حضور امنیتی در مناطق حساس قاهره و در نزدیكی منازل فرماندهان رده بالای حزب حاكم بوده است و دیدارها و برنامه‌های رئیس جمهور به كمترین حد ممكن رسید و هیچ خبری از این موضوع در رسانه‌های این كشور درز نكرده است.
سید حسن نصرالله، دبیركل حزب‌الله لبنان شامگاه دوشنبه در جمع هزاران تن از لبنانی‌های معترض به نسل‌كشی صهیونیست‌ها در غزه گفته بود: ما چیزهایی درباره افسران و سربازان مصری شنیده‌ایم كه حاكی است آنها با اصالت و دارای غیرت عربی هستند و با صهیونیست‌ها دشمنند.
وی افزود: من به دنبال كودتا در مصر نیستم اما باید افسران مصری به نزد سران خود بروند و به آنها بگویند كه از نگهبانی و مرزها در زمانی كه مردم فلسطین در غزه كشته می‌شوند امتناع می‌كنند زیرا اگر این گذرگاه‌ها باز شود بار دیگر حماسه‌ای كه در لبنان به وجود آمد تكرار خواهد شد و ما به این موضوع ایمان داریم.
انتهای پیام/خ